Netcongestie zet steeds meer bedrijven onder druk. Zwaardere netaansluitingen zijn vaak niet meer beschikbaar, terwijl de elektrificatie van processen en piekverbruik juist toeneemt. Batterijopslag biedt een oplossing, maar een klassieke investering is niet voor elk bedrijf haalbaar of logisch. Met Battery as a Service (BaaS) introduceren Boltainer en BBOLT een flexibel alternatief: bedrijven huren maandelijks enkel de batterijcapaciteit die ze nodig hebben, zonder eigendom of voorafgaande investering.
Battery as a Service als antwoord op netcongestie
Volgens BBOLT kampen steeds meer ondernemingen met beperkingen op het elektriciteitsnet. Extra vermogen aanvragen is vaak geen optie meer, waardoor bedrijven op zoek gaan naar slimme oplossingen om hun energieverbruik te spreiden of op te vangen. Batterijopslag helpt om pieken af te vlakken en lokaal opgewekte energie beter te benutten.
Met Battery as a Service betalen klanten niet voor een volledige batterij, maar uitsluitend voor het gebruik van capaciteit. Die kan maandelijks worden opgeschaald, verlaagd of zelfs tijdelijk stopgezet, afhankelijk van de noden van het bedrijf.
Geen investering, wel flexibiliteit
Bij het BaaS-model investeert de klant niet in hardware. De installatie, het onderhoud en de service worden verzorgd door Boltainer. Dat maakt de oplossing interessant voor ondernemingen met seizoensgebonden activiteiten of tijdelijke vermogenspieken, waar een vaste batterij vaak onderbenut zou blijven.
Volgens Nsongo, Director Business Development bij BBOLT, sluit het huren van capaciteit beter aan bij de realiteit van veel bedrijven dan het huren of kopen van een volledige batterij. Capaciteit wordt zo een flexibele dienst in plaats van een vaste asset.
Ook geschikt voor piekverbruik en CO₂-reductie
Battery as a Service richt zich niet alleen op bedrijven met netcongestieproblemen. Ook ondernemingen met hoge piekverbruiken, of organisaties die inzetten op elektrificatie en CO₂-reductie, kunnen voordeel halen uit het model. Door lokaal energie op te slaan en slim in te zetten, verminderen bedrijven hun netbelasting en optimaliseren ze hun energiegebruik.
Wanneer de batterij tijdelijk niet nodig is voor het bedrijf zelf, kan het beschikbare vermogen – mits akkoord van de klant – worden ingezet op energiemarkten. Zo blijft de batterij actief bijdragen aan het energiesysteem.
Slim beheer via Energy Management System
BBOLT beheert de batterijen met een eigen Energy Management System (EMS). Dat systeem stuurt het laden en ontladen aan op basis van energieprijzen, netbelasting en het verbruiksprofiel van de klant. Het EMS is ook afzonderlijk beschikbaar, los van de batterij. Omgekeerd kan een klant kiezen om de batterij te koppelen aan een ander EMS.
Na afloop van een contractperiode van 5, 7 of 9 jaar kan de klant de batterij overnemen, met of zonder het EMS.
Battery as a Service groeit naar standaardoplossing
Volgens BBOLT past Battery as a Service in een bredere evolutie naar flexibele energiediensten. Bedrijven willen duurzaam omgaan met energie, zonder zware investeringen of langdurige vastleggingen. In het komende jaar voorzien Boltainer en BBOLT ruimte om minstens 100 batterijsystemen te plaatsen bij bedrijven die op zoek zijn naar meer flexibiliteit op het net.
lees ook
Minstens 100 bedrijven in Vlaanderen krijgen geen elektriciteitsaansluiting door overvol stroomnet
