SynPet Technologies bouwt innovatieve recyclagefabriek voor plastics in Haven van Antwerpen-Brugge

SynPet Technologies bouwt innovatieve recyclagefabriek voor plastics in Haven van Antwerpen-Brugge

Het Belgische technologiebedrijf SynPet Technologies investeert 300 miljoen euro in een baanbrekende installatie in de Haven van Antwerpen-Brugge. De fabriek zal alle soorten plasticafval kunnen omzetten in circulaire grondstoffen, zonder voorafgaande behandeling en met een uitzonderlijk hoog rendement.

Wereldprimeur in circulaire plasticrecyclage

Na dertien jaar onderzoek en ontwikkeling start SynPet Technologies met de bouw van zijn eerste commerciële installatie. De fabriek zal jaarlijks tot 250.000 ton gemengd, onbehandeld plasticafval verwerken tot circulaire producten zoals een circulaire nafta-vervanger en hernieuwbaar aardgas.

De technologie kan ook afval recycleren dat met bestaande methoden, zoals pyrolyse of vergassing, niet herbruikbaar is. Daarmee biedt SynPet een geheel nieuwe benadering van chemische recyclage en maakt het van Antwerpen een wereldwijd centrum voor circulaire kunststofverwerking.

Unieke technologie met laag energieverbruik

De kern van de innovatie is het gepatenteerde Thermal Conversion Process (TCP), waarmee SynPet koolstofhoudend afval kan omzetten via thermische kraking in meerdere fasen. Het proces gebruikt water onder verhoogde druk en temperatuur en is daardoor energiezuiniger en rendabeler op industriële schaal.

Het hoofdproduct van deze technologie is een circulaire nafta-vervanger die rechtstreeks inzetbaar is in petrochemische installaties voor de productie van nieuwe plastics, zonder extra raffinage of zuivering.

Wat is circulaire nafta-vervanger (CNS)?

CNS, voluit Circular Naphtha Substitute, is een hoogwaardige grondstof die standaard pyrolyse-olie vervangt. De kwaliteit voldoet aan de vereisten van Europese stoomkrakers en kan direct gemengd worden met conventionele grondstoffen. Hierdoor kan CNS onmiddellijk worden toegepast in bestaande productieketens.

De combinatie van lage energie-input, hoge kwaliteit en brede toepasbaarheid maakt van CNS een belangrijke stap richting industriële circulariteit.

Strategisch project in de Haven van Antwerpen-Brugge

De fabriek wordt gebouwd in samenwerking met Euroports en de Haven van Antwerpen-Brugge, op een locatie met directe toegang tot water en land. Euroports beheert wereldwijd meer dan 50 terminals en beschikt over uitgebreide ervaring met complexe industriële projecten. De installatie zal in de tweede helft van 2028 volledig operationeel zijn en dient zowel als productiesite als onderzoekscentrum.

SynPet-CEO Cem Özsüer benadrukt de betekenis van de investering:
“De wereld heeft nood aan schaalbare oplossingen. Onze technologie toont dat plastic niet het probleem hoeft te zijn, maar deel kan uitmaken van de oplossing. In Antwerpen combineren we innovatie, duurzaamheid en industriële kracht om de kringloop van plastics eindelijk te sluiten.”

Internationale partners en Europese samenwerking

Het project wordt ondersteund door internationale partners, waaronder Kolmar Group AG uit Zwitserland, dat SynPet al in een vroege fase financieel steunde. Kolmar zal als marketingpartner optreden voor de Antwerpse fabriek en toekomstige uitbreidingen.

Volgens Kolmar-CEO Ruth Sandelowsky “maakt SynPet’s technologie recyclage op commerciële schaal mogelijk, met een product dat direct inzetbaar is in de chemische industrie. Dit helpt Europa om zijn circulaire doelstellingen te halen en tegemoet te komen aan de groeiende vraag naar duurzame grondstoffen.”

Nieuwe banen en circulaire groei voor Vlaanderen

De nieuwe fabriek zal meer dan honderd directe en indirecte banen opleveren. De site draait grotendeels op energie die uit het eigen proces wordt teruggewonnen, waardoor ze bijna zelfvoorzienend wordt.

Jacques Vandermeiren, CEO van de Haven van Antwerpen-Brugge, ziet de komst van SynPet als een belangrijke stap:
“Dit project bevestigt opnieuw onze rol als pionier in de circulaire transitie. Door innovatieve recyclagetechnologieën te omarmen bouwen we aan een sterk industrieel ecosysteem dat duurzame vooruitgang mogelijk maakt.”

Ook Frédéric Platini, CEO van Euroports, onderstreept het belang van samenwerking:
“De installatie van SynPet op een van onze terminals toont hoe logistiek en technologie samen bijdragen aan een meer circulaire economie.”

Met deze investering verankert Vlaanderen zich als toonaangevend centrum voor circulaire innovatie en duurzame industrie in Europa.

Nieuwsbrief

In je mailbox: aankondigingen van opleidingen, events, nieuws en inzichten over duurzaamheid.

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.