Grootste hoge-temperatuur electrolyzer ter wereld gestart

Grootste hoge-temperatuur electrolyzer ter wereld gestart

Op de raffinaderij van Neste in Rotterdam is de grootste multi-megawatt hoge-temperatuur electrolyzer (HTE) ter wereld succesvol opgestart. De installatie is onderdeel van het Europese MultiPLHY-project, dat de productie van hernieuwbare waterstof op industriële schaal demonstreert.

Het doel is om fossiele waterstof te vervangen door hernieuwbare varianten in raffinageprocessen, een belangrijke stap in het verminderen van broeikasgasemissies. De volgende fase van het project is een uitgebreid testprogramma om de prestaties van de technologie te valideren.

Samenwerking door de hele waardeketen

Het MultiPLHY-consortium bestaat uit Neste, Sunfire, CEA en ENGIE.
Sunfire (Duitsland) leverde de hoge-temperatuur electrolyzer, gebaseerd op SOEC-technologie (Solid Oxide Electrolysis Cell). SMS Group leverde de waterstofverwerkingsunit. Neste integreerde de installatie in de raffinaderij en beheert de werking samen met Sunfire. CEA coördineert het project, terwijl ENGIE het techno-economisch onderzoek uitvoert.

De electrolyzer (2,6 MW) bestaat uit twaalf modules en werkt bij een temperatuur van 850°C. Dankzij het gebruik van restwarmte kan de installatie meer dan 60 kilogram hernieuwbare waterstof per uur produceren, met een aanzienlijk lager elektriciteitsverbruik dan conventionele elektrolysetechnologieën.

Belangrijke stap voor groene waterstof

Volgens Jukka Kanerva (Neste) levert het project waardevolle inzichten op in het integreren van hernieuwbare waterstof in industriële processen:
“We onderzoeken voortdurend manieren om fossiele waterstof te vervangen en onze emissies te verlagen. Dit project toont het belang van samenwerking binnen de hele waardeketen.”

Nils Aldag (Sunfire) noemt de ingebruikname een technologische mijlpaal:
“Onze SOEC-electrolyzers zijn extreem efficiënt en maken optimaal gebruik van restwarmte. MultiPLHY bewijst dat deze technologie grootschalig kan worden toegepast.”

Ook Pierre Olivier (ENGIE) benadrukt het potentieel:
“Hoge-temperatuur elektrolyse kan hernieuwbare waterstof betaalbaarder maken en de energie-efficiëntie van industriële processen wereldwijd vergroten.”

Tot slot spreekt Mirela Atanasiu (Clean Hydrogen Partnership) van een belangrijke mijlpaal voor zowel de technologie als de Europese waterstofsector.

Nieuwsbrief

In je mailbox: aankondigingen van opleidingen, events, nieuws en inzichten over duurzaamheid.

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.