Europa stelt de ontbossingswet, de regelgeving voor ontbossingsvrije producten (EUDR), opnieuw met een jaar uit. De wet zou eind dit jaar ingaan, maar verschuift nu naar eind 2026. Kleine en middelgrote bedrijven krijgen nog eens zes maanden extra. Het uitstel betekent dat consumenten voorlopig niet kunnen controleren of er bos verdween voor producten zoals chocolade, vlees, koffie of papier.
Wat verandert er door het uitstel Europese ontbossingswet?
De EUDR moest garanderen dat producten op de Europese markt niet bijdragen aan ontbossing. Het systeem verplicht bedrijven om te bewijzen waar hun grondstoffen vandaan komen en of daarbij bos verloren ging. De Europese Commissie geeft nu aan dat het digitale registratiesysteem nog niet klaar is. Daardoor verschuift de invoering naar eind 2026, met uitstel tot juni 2027 voor kleinere bedrijven.
Daarnaast wordt de wet versoepeld. Niet meer alle schakels in de productieketen moeten aantonen dat hun producten ontbossingsvrij zijn. Alleen bedrijven die het eindproduct verkopen, blijven die verantwoordelijkheid dragen.
De Europese Commissie onderzoekt tegen april 2026 of bijkomende vereenvoudiging mogelijk is.
Reacties op het uitstel Europese ontbossingswet
Fedustria, de Belgische sectororganisatie van de houtverwerkende industrie, spreekt van noodzakelijke duidelijkheid. De organisatie wijst erop dat vooral kleinere bedrijven moeite hebben om te voldoen aan de administratieve verplichtingen. Volgens hen kan het vereenvoudigde systeem bedrijven beter voorbereiden op de uiteindelijke invoering.
Milieuorganisaties reageren teleurgesteld. WWF noemt het uitstel onverantwoordelijk en verwijst naar een geschatte extra uitstoot van 16,8 miljoen ton CO2 per jaar. Greenpeace benadrukt dat Europa wereldwijd een belangrijke rol speelt in de strijd tegen ontbossing en waarschuwt voor de juridische onzekerheid die ontstaat voor bedrijven die zich al hadden voorbereid.
Europarlementslid Sara Matthieu noemt het uitstel rampzalig, omdat elke vertraging volgens haar bijdraagt aan bijkomend verlies van tropisch regenwoud.
De rol van België binnen de onderhandelingen
België verdedigde de ontbossingswet in de onderhandelingen en werkte samen met Spanje en Nederland om de oorspronkelijke ambities te behouden. België onthield zich echter in de uiteindelijke stemming binnen de Raad. Volgens Greenpeace blijft de Belgische inzet wel waardevol in een dossier dat verdeeldheid oproept binnen Europa.
lees ook
Belgische banken blijven miljarden investeren in bedrijven met hoog ontbossingsrisico
