Op donderdag 23 oktober 2025 openen de deuren van de Brabanthal zich voor de twintigste editie van Aquarama Trade Fair, de vakbeurs en conferentie rond watertechnologie.
Op donderdag 23 oktober 2025 vindt de twintigste editie van Aquarama Trade Fair plaats in de Brabanthal. Welke feestelijkheden de organisatie van de vakbeurs voor deze bijzondere gelegenheid in petto heeft, blijft nog even geheim, maar wat wel al vaststaat, zijn het recordaantal exposanten en lezingen. In totaal hadden in april al 140 standhouders bevestigd. Onder de 140 reeds bevestigde exposanten bevinden zich heel wat nieuwe namen, maar ook oude bekenden vinden de weg naar de beursvloer terug.
Watertechnologie
De koepelorganisatie voor watertechnologiebedrijven watercircle.be is partner van het eerste uur. Tijdens de seminaries van watercircle.be kwamen de voorbije decennia al heel wat thema’s aan bod, waarbij vooral de evolutie van het imago van afvalwater opvalt voor Willy Gils, General Manager bij watercircle.be.
“Waar de focus in het verleden lag op wat er vervuilend was aan afvalwater, zien we vandaag steeds meer aandacht voor de waarde ervan.”
Willy Gils, General Manager bij watercircle.be
“Waar de focus in het verleden lag op wat er vervuilend was aan afvalwater, zien we vandaag steeds meer aandacht voor de waarde ervan. Welke nuttige componenten kunnen we uit afvalwater halen? Wat kunnen we doen met het slib, de energie of het water zelf? Tijdens ons seminarie willen we daarvan enkele voorbeelden op industriële schaal behandelen.”
COOCK-project
Ook het Vlaamse overlegplatform en kenniscentrum voor rioleringen- en afvalwaterzuiveringssector Vlario tekent naar goede gewoonte present. “Dit jaar zullen we samen met Buildwise, Embuild Vlaanderen en Vito Kennispunt Water het nieuwe COOCK-project Waterwijzer voorstellen”, vertelt directeur Wendy Francken. “Daarmee willen we hulpmiddelen ontwikkelen om het gebruik van tweedecircuitwater te stimuleren. Uit het vorige project Waterbewust Bouwen leerden we al dat op die manier miljoenen kubieke meters drinkwater bespaard zouden kunnen worden.”
“Aquarama Trade Fair is de draaischijf waar theorie, praktijk, beleid, technologie en uitvoerders elkaar ontmoeten.”
Wendy Francken, Directeur bij Vlario
Aquarama Trade Fair is volgens Francken de uitgelezen gelegenheid om tot oplossingen te komen. “Niet alleen sluiten heel veel deelnemers op de beursvloer hierbij aan, Aquarama Trade Fair is ook dé draaischijf waar theorie en praktijk, beleid, technologie en uitvoerders elkaar ontmoeten.”
Drinkwatervoorziening
Nu het Vlaams Drinkwaterbesluit concreet vorm heeft gekregen, zal AquaFlanders, de federatie van Vlaamse waterbedrijven en rioolbeheerders, zich tijdens de vakbeurs richten op de kwaliteit van de binneninstallatie voor drinkwatervoorziening.
“Om de kwaliteit aan de kraan te verzekeren, is het belangrijk dat ook de binneninstallatie op punt staat en dat alle partijen zoals gebruikers, installateurs of studiebureaus, mee zijn met de laatste evoluties. Daarom sloten we vorig jaar een samenwerkingscharter af en zullen we ook ons programma samen met een aantal partners vormgeven. Waar kan dat beter dan op Aquarama Trade Fair?” aldus Carl Heyrman.
Energieverbruik
Het Luikse onderzoeks- en expertisecentrum CEBEDEAU zal dit jaar vooral het energieverbruik van afvalwaterzuiveringsinstallaties onder de loep nemen. Zowel in de industrie als bij de rioolwaterzuiveringsinstallaties is er een enorme economische en ecologische drijfveer om processen energie-efficiënter te maken.
“Tijdens de workshop willen we hiervoor een spectrum van oplossingen aanreiken: van eenvoudige, low-techoplossingen zoals op natuur gebaseerde oplossingen, tot meer high-techinnovaties zoals het gebruik van AI. Door elke oplossing te linken aan een casestudy, zullen we alles meteen ook heel concreet maken.”
Medicijnresten
Naast de seminaries van de vaste partners, is Aquarama Trade Fair dit jaar ook het toneel van een matchmaking event voor het Interreg NWE project PREWAPHARM. “PREWAPHARM is een cross-sectorale samenwerking met als doel om de hoeveelheid medicijnresten in onze waterlopen te beperken”, vertelt Erika Brattinga-Róth van penvoerder TCNN.
“Op de beursvloer bevinden zich heel wat exposanten met interessante technologieën voor het verwijderen van micropolluenten. Tijdens het matchmaking event wil VITO het project toelichten, nagaan welke innovaties we kunnen opnemen en technologieleveranciers en probleemeigenaars aan elkaar koppelen. Daarmee leggen we mee de basis voor de rest van het project.” Aldus Pieter-Jan De Buyck van Vito.
