BYD Atto 2 getest: terug naar start

BYD Atto 2 getest: terug naar start

De opmars van Chinese auto’s in het straatbeeld wordt gestuwd door BYD, kort voor Build Your Dreams. Het populairste automerk in China heeft het goed voor mekaar op vlak van hardware, maar heeft nog veel te leren op vlak van software.

We hadden vooraf verwacht dat we Chinese auto’s op bouwkwaliteit moeten evalueren, omdat ze op vlak van software een streepje voor zouden hebben. Bij de BYD Atto 2 is dat net het omgekeerde. De bouwkwaliteit van deze EV is uitstekend.

De manier hoe de deur dichtvalt, de stilte in de cabine op de autosnelweg, hoogwaardige materialen rondom je: dit is een wagen die hoger mikt dan zijn prijskaartje zegt. 

Luxueus afgewerkt

Aan luxe geen gebrek binnenin met een ruim panoramisch dak en een warmtepomp als standaard. Het interieur is kwalitatief met overal zachte materialen. Hier en daar hadden wij persoonlijk een ledstrip minder genomen, maar het stoort niet. De dikke schermrand rondom het centrale scherm hadden we liever iets fijner gehad.

Ook de stoelen vooraan voor de bestuurder en passagier (verwarmd) zijn heel comfortabel en voelen opnieuw duurder aan dan het prijskaartje doet vermoeden. Het enige wat minder handig is, is het draadloos laden. De hoek waaronder de telefoon ligt, maakt het lastig om de juiste sweetspot te houden.

De passagiers hebben achteraan ruimte genoeg met ook daar comfortabele zetels. De koffer heeft een capaciteit van 400 liter, wat gemiddeld is. Leg je de achterzetels plat, dan haal je 1.340 liter. De enige luxe die we daar missen: een knop om de koffer elektronisch te sluiten. We worden duidelijk verwend door BYD dat we dit ook graag zouden willen.

Appwinkel

Tot zover de goednieuwsshow. De software is waar de grootste problemen zich situeren. Eerst nog een positief punt: de ingebouwde navigatie is uitstekend. Wie liever draadloos Android Auto of Apple CarPlay gebruikt, zit ook goed bij de BYD Atto 2.

BYD installeert weinig apps standaard en verwijst de chauffeur naar een aparte App Store om zaken zoals Spotify te installeren. In theorie houdt dat het app-scherm zuiver, maar BYD is zelf heel trots op zijn eigen apps. Dat zorgt weer voor minder overzicht.

Hetzelfde geldt voor het instellingenscherm. Daar wordt horizontaal gewerkt, maar ook verticaal, met menu-onderdelen. Sommige items zitten kort op elkaar, sommige krijgen meer ademruimte, wat voor verwarring zorgt.

De automatische ventilatie moet overigens ook dringend op de schop. Die blijft maximaal blazen en past zich niet of beperkt aan doorheen de rit. De enige manier om comfortabel te rijden, is manueel bijsturen.

Slechte vertalingen

De achilleshiel van deze auto is de slechte vertaling naar het Nederlands. Een bloemlezing: ‘Voorbij 50 km Elektriciteit’, ‘Lang indrukken Terugzetten’, ‘Veiligheid Waarschuwing Uitzending’, ‘Uitzending Inhoud’ of ‘Cabine Perceptie’. Ik kan zo nog doorgaan met 50 andere voorbeelden. De inconsistentie tussen hoofdletter en kleine letters is te belachelijk voor woorden. Sommige zaken worden zelfs niet eens vertaald zoals ‘Driving Assist’ en ‘Hill Descent Control’.

Huur een deftige vertalingsdienst in, BYD, want dit ruikt naar AI en nog niet eens de slimme variant. Verder is de BYD Atto 2 gek op afkortingen: ELKA, ICC, ODO, ADAS, je moet maar raden wat het allemaal betekent. Soms staat er uitleg bij, soms niet.

Het instrumentenpaneel verzuipt achter het stuur in de icoontjes en cijfers en afkortingen. Graag meer feng shui, en dringend. En de software update die opeens wordt aangemeld op het grote scherm terwijl we een rotonde nemen, zien we liever niet. Q-Music via DAB zijn we tijdens onze testweek drie dagen kwijtgeraakt, tot het plots opnieuw op het scherm verscheen.

Tot slot nog een vervelende bug: tijdens Android Auto, wanneer je klaar bent met telefoneren, word je een fractie van een seconde getrakteerd op maximaal volume van de radio of andere media die klaarstaat om te hervatten. We zaten net niet in de vangrail toen het gebeurde.

Rijsoftware

Nog software waaraan gesleuteld mag worden: rijhulpassistentie. Op gewestwegen volgt de BYD Atto 2 goed de voorligger. Op autosnelwegen is het gat te groot, waardoor er regelmatig iemand tussen kan komen en de wagen moet remmen om de veiligheidsafstand te herstellen.

Bij bochten laat de assistentie niet weten wanneer het niet meer lukt. Plots wordt het stuur licht en moet je overnemen, zonder piep of melding. Dat gebeurt trouwens al behoorlijk snel. Op gewestwegen is de assistentie daarom iets minder handig.

Wel frustrerend: een oneffenheid in de weg of een klein niveauverschil wordt door de BYD Atto 2 heel slecht verwerkt met de assistentie aan. Je krijgt telkens een kleine acceleratie na de situatie, wat heel vervelend is.

Geen ‘one pedal driving’, de auto kruipt op lage snelheid tot je op de rem trapt. Regeneratief remmen gebeurt te braaf. Zelfs bij de hoogste instelling blijven we op onze honger zitten. Het pedaal reageert trouwens niet lineair vanaf nul. Je moet wat verder doortrappen om snelheid te maken, om daarna te lossen eens je weg bent. Ook daar zijn we geen fan van.

Rijverbruik en snelladen

Afsluiten doen we positief met het gemiddeld verbruik. De BYD Atto 2 haalt een gemiddeld verbruik van 12,3 kWh/100km op gewestwegen en 15,8 kWh/100km op autosnelwegen in de zomerperiode. Dat zijn zeer goede cijfers voor een compacte SUV. Met een 65 kWh-batterij kom je uit op een realistisch gemengd rijbereik van 460 km.

Snelladen kan tot 150 kW, maar de auto houdt dat maar vast tussen de 10% en 25% batterijcapaciteit. Daarna daalt het laadvermogen geleidelijk tot 60 kW aan 80%. Een laadbeurt van 10% naar 80% duurt 29 minuten.

EINDVERDICT: De BYD Atto 2 is een oerdegelijke auto met slechte software. Het potentieel zit erin, maar zoals de auto vandaag is kunnen we die niet aanraden.

BYD Atto 2, vanaf 34.990 euro incl. btw, bydauto.be

Nieuwsbrief

In je mailbox: aankondigingen van opleidingen, events, nieuws en inzichten over duurzaamheid.

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.