Koga E-F3 5.0 getest: te sportief?

Koga E-F3 5.0 getest: te sportief?

Elektrische fietsen heb je in vele maten en gewichten: comfortabel, luxueus, sportief, praktisch of ergens tussenin. De Koga E-F3 5.0 valt duidelijk in de categorie sportief, maar voeg daar gerust ook ineens spartaans aan toe. 

De keuze voor een elektrische fiets hangt vaak af waarvoor je hem frequent gaat gebruiken. Is het voor dagelijks woon-werkverkeer? Gezellig rondtoeren met vrienden of vriendinnen? Dagelijks de kinderen van en naar school brengen of een hybride van dit allemaal? Het antwoord op die vraag bepaalt welke fiets je nodig hebt. 

De Koga E-F3 5.0 is een typische fiets voor iedereen die graag een elektrische fiets wil maar het gedrag wil van een ‘traditioneel’ model zonder batterij. Een blik op het model toont ook direct dat alles vertrouwd aanvoelt. Mocht je er snel over kijken, dan zou je niet eens zien dat dit een elektrisch model is. 

Vaste batterij 

De belangrijkste reden waarom deze fiets zo incognito door het leven gaat, is de geïntegreerde 400 Wh-batterij van Bosch. Je kan die er niet handig uitklikken. Kan je je fiets niet laden in de buurt van een stopcontact? Dan is deze fiets niets voor jou. De fiets volledig opladen duurt ongeveer zes uur met een standaardlader of 3,5 uur met een optionele snellader. Reken op een maximaal bereik tussen de 80 en 100 km. 

Waarom vast in het frame integreren? Zo kan Koga de fiets lichter houden op 21,8 kg. Dat vertaalt zich naar een vinnig rijgedrag, alsof je met een traditionele fiets rondrijdt. Toch een batterijdefect? Een monteur kan de batterij eruit halen door eerst de motor te demonteren. 

De verstelbare stuurpen laat je toe om een fietshouding naar wens vast te leggen. Het Selle Royal-zadel is niet bepaald comfortabel. Doenbaar voor ritten tot 15 km, wie verder fietst draagt beter een koersbroek of schroeft er een comfortabele zadel op. Vering vooraan of in de zadelpen is er niet, wat alles spartaans maakt.   

Niet in weer en wind 

Wanneer het regent, komt het grootste nadeel boven van de Koga E-F3 5.0: de spatlap vooraan. Die is veel te dun en laat behoorlijk wat vuil achter op je broek, schoenen en de rest van de fiets. Na één fietstocht in de regen voelden we een drang om de fiets proper te maken. De verticale buis waar je op zit, stond vol zanddruppels na opdrogen. We snappen dat Koga met dit model het gewicht maximaal wilde beperken, maar iets bredere spatlappen hadden wel fijner geweest. 

De verlichting voor- en achteraan zit mooi verwerkt in respectievelijk de stuurpen en het bagagerek. Het achterlicht is helder genoeg, het voorlicht eerder middelmatig. In deze prijsklasse zien we liever een lamp die een bredere zone uitlicht. Nu wordt alles sterk gefocust op een kleine zone vooraan. 

MIK-bagagerek 

Het bagagerek achteraan is MIK-compatibel. Hiermee kan je handig een fietstas, fietsmand of kinderstoel vast- en losklikken. Hou er wel rekening mee dat het rek behoorlijk ‘kort’ is in lengte. Wie een grote fietstas heeft en dat extra volume nodig heeft, schiet mogelijk iets te kort op dit rek. 

Wanneer je de Koga E-F3 5.0 ergens achterlaat, is er het AXA beugelslot. Aan de andere kant van de sleutel kan je optioneel een ketting vastklikken om de fiets extra te beveiligen.  

Vertrouwde Bosch-module 

De Bosch Performance Sx-motor centraal in de trapas levert tot 55 Nm koppel, ruim voldoende voor alle situaties in België om vlot te fietsen. De hydraulische schijfremmen van Shimano (MT201) doen hun werk, maar geven ons niet altijd het maximale vertrouwen. We kunnen er moeilijk een specifiek gevoel op plakken. De remmen piepen ook meer dan we zouden willen. 

Links aan het stuur heb je de Bosch Purion 200-module met vijf knoppen en een klein kleurenscherm. Via bluetooth is dit systeem compatibel met de eBike Flow-app van Bosch om bijvoorbeeld rijmodi aan te passen, navigatie, diefstalbeveiliging of het doorvoeren van firmware-updates. Doet exact wat het moet doen.  

Sportief met derailleur 

Om het sportieve aspect extra in de verf te zetten, krijgt de Koga E-F3 5.0 een derailleur (Shimano CEUS U6000) achteraan met tien versnellingen en dus ook een traditionele ketting. Dit is lichter dan een naafversnelling, maar door de ketting heb je meer onderhoud vergeleken met een riem.  

Wij hebben liever de derailleur omdat de vele versnellingen in elke situatie de beste trapcadans aflevert. Het helpt ook wel dat de CEUS U6000 van Shimano bijzonder vlot en aangenaam schakelt achteraan.  

Eindverdict: Aan rijplezier geen gebrek, maar alles voelt wel heel functioneel aan. Spartaans rijcomfort, niet geschikt voor woon-werkverkeer. 

Koga E-F3 5.0, 3.799 euro incl. btw, koga.com 

Nieuwsbrief

In je mailbox: aankondigingen van opleidingen, events, nieuws en inzichten over duurzaamheid.

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.