De investeringen van energieleveranciers in bijkomende hernieuwbare energie zijn de voorbije vijf jaar met 51 procent gedaald. Dat blijkt uit de nieuwste update van het duurzaamheidsklassement van Greenpeace, gepubliceerd op mijngroenestroom.be. De terugval wijst op een vertragende energietransitie, vooral door stilvallende windenergieprojecten.
Hoe investeringen in hernieuwbare energie energieleveranciers terugvallen
In 2020 rapporteerden energieleveranciers dat zij in de twee voorafgaande jaren ongeveer 1.662 gigawattuur aan extra zonne- en windcapaciteit hadden bijgebouwd. In de recente analyse gaat het nog maar om 821 gigawattuur. De daling komt voornamelijk door vergunningstrajecten die windprojecten vertragen. Zonne-energie groeit wel verder, maar niet snel genoeg om de achterstand te compenseren.
Vooral offshore windprojecten vallen stil. Zelfs wanneer investeringen op zee buiten beschouwing blijven, blijft de daling nog 17 procent. De analyse toont dat de energietransitie afhankelijk blijft van een efficiënter vergunningenbeleid voor windenergie.
Verwarmen op elektriciteit blijft achter bij energieleveranciers
Geen enkele energieleverancier zet voldoende stappen om fossiele brandstoffen bij de verwarming van woningen uit te faseren. Daardoor komt de doelstelling om tegen 2035 volledig hernieuwbare energie te leveren onder druk te staan. De hogere kosten van elektrisch verwarmen en een gebrek aan ambitie bij grote energieleveranciers vertragen de overstap naar elektrische alternatieven.
Impact op het duurzaamheidsklassement van energieleveranciers
Het klassement toont opvallende verschuivingen. Eneco zakt van 16 naar 13 punten. Engie-Electrabel daalt van 7 naar 3 punten, vooral door teruglopende investeringen. Eneco blijft wel 100 procent groene stroom aanbieden, wat de daling enigszins beperkt.
Drie energiecoöperaties halen opnieuw de maximumscore: Cociter, Ecopower en Wase Wind. Zij investeren samen met burgers in zonne- en windprojecten en herinvesteren alle opbrengsten in duurzame energie.
De nieuwkomers laten een gemengd beeld zien. Frank Energie en Energy Knights worden beoordeeld op basis van publiek beschikbare informatie. EnergyVision komt sterk binnen met 18 punten en behaalt de vierde plaats dankzij een aanbod dat grotendeels uit hernieuwbare energie bestaat en stevige investeringen omvat.
lees ook
België doet er te lang over om windmolens te vergunnen, zegt Europees Milieuagentschap
